Gasilski čini
Čini označujejo položaj gasilca v hierarhiji članov gasilske organizacije. Čin označuje stopnjo skupne usposobljenosti gasilca glede na njegovo splošno izobrazbo, strokovno usposobljenost, dolžino gasilske službe ter sposobnost v hierarhiji gasilske organizacije.
Vrsto in obliko gasilskih uniform, njihovo nošenje, oznake in čine gasilcev, osebno in skupinsko zaščitno opremo ter obliko in vsebino gasilskih izkaznic določa “PRAVILNIK o gasilskih uniformah, oznakah, činih, opremi ter izkaznicah”.
Gasilski simboli (znaki) in čini, ki se uporabljajo v prostovoljnem gasilstvu v Sloveniji. Poklicni gasilci uporabljajo drugačne simbole in čine.
pionirji, mladici, pripravniki
Pionir
Mladinec
Pripravnik
Stopnje operativnih činov
Do višjih in visokih častnikov, so čini za vse gasilce enaki, tako za organizacijsko strujo društva, kot za operativni del društva. Čine gasilci pridobimo s temeljnim gasilskim usposabljanjem, v stopnje pa napredujemo glede na čas v prejšnjem činu, ali glede na opravljeno dodatno gasilsko usposabljanje (specializacija).
Gasilec
Tečaj za gasilca opravi gasilec po uspešno opravljenem osnovnem usposabljanju (gasilec pripravnik) najkasneje pa v 2 letih.
Gasilec I. stopnje
Najmanj 7 let v činu gasilec, oziroma najmanj 1 leto v činu gasilec in opravljen en tečaj za specialnosti.
Gasilec II. stopnje
Najmanj 7 let v činu gasilec I. st., oziroma najmanj 3 leta v činu gasilec I. st. in opravljen en tečaj za specialnosti.
Višji gasilec
Tečaj za vodjo skupine lahko opravi kandidat, kateri ima najmanj 2 leti aktivnega staža od izpita za nadaljevalni tečaj za gasilca.
Višji gasilec I. stopnje
Najmanj 7 let v činu VG, oziroma najmanj 3 leta v činu VG in opravljen en tečaj za specialnosti, opravljen v času po temeljnem usposabljanju.
Višji gasilec II. stopnje
Najmanj 5 let v činu VG I.
Nižji gasilski častnik
Tečaj za nižjega gasilskega častnika.
Nižji gasilski častnik I. stopnje
Najmanj 7 let v činu NGČ, oziroma najmanj 3 leta v činu NGČ in opravljen en tečaj za specialnosti, opravljen v času po temeljnem usposabljanju.
Nižji gasilski častnik II. stopnje
Najmanj 7 let v činu NGČ I., oziroma najmanj 2 leti v činu NGČ I. in imenovanje za poveljnika, namestnika poveljnika oziroma podpoveljnika PGD.
Gasilski častnik
Tečaj lahko opravi kandidat, kateri ima najmanj 2 leti aktivnega staža od izpita za NGČ, ali najmanj VI. st splošne izobrazbe, ter 3 leta staža od izpita za gasilca.
Gasilski častnik I. stopnje
Najmanj 7 let v činu GČ, oziroma najmanj
2 leti v činu GČ in tečaj za inštruktorja, oziroma najmanj 2 leti v činu GČ in imenovanje za poveljnika, namestnika poveljnika oziroma podpoveljnika PGD.
Gasilski častnik II. stopnje
Najmanj 5 let v činu GČ I.
Pri višjih in visokih gasilskih častnikih (v nadaljevanju GČ), se čini razdelijo na dve področji, ki delujeta v društvu: operativno in organizacijsko.
Čine za organizacijsko smer nosijo na svojih ramenih predsedniki, podpredsedniki, tajniki,…se pravi organizacijski kader društva.
Čine za operativno funkcijo pa poveljniki, podpoveljniki, ter pomočniki poveljnikov,… To so gasilci, ki izvajajo naloge, katere jim naložijo organizacijski častniki, ter naloge, ki jih dobijo preko sistema zaščite in reševanja (intervencije).
Tako je sistem sestavljen v teoriji, v praksi pa marsikje organizacijski kader aktivno deluje tudi v operativi (hodi na intervencije), vendar ima v operativi glavno besedo poveljnik, podpoveljnik ali častnik z operativnim činom. Četudi je čin poveljnika nižji od čina predsednika mora predsednik spoštovati in delati po navodilih poveljnika (delovanje operative, intervencije).
Višji GČ organizacijske smeri
Tečaj za višjega strokovnega svetovalca
VGČ ORG I. stopnje
Najmanj 5 let v činu VGČ ORG
VGČ ORG II. stopnje
Najmanj 5 let v činu VGČ ORG I.stopnje
Višji gasilski častnik
Tečaj za višjega gasilskega častnika.
VGČ I. stopnje
Najmanj 5 let v činu VGČ, oziroma 3 leta v činu VGČ in imenovanje za poveljnika, namestnika poveljnika oziroma podpoveljnika GZ.
VGČ II. stopnje
Najmanj 5 let v činu VGČ I.
Visoki GČ organizacijske smeri
Tečaj za visokega strokovnega delavca.
VKGČ ORG I. stopnje
Najmanj 5 let v činu VKGČ ORG
VKGČ ORG II. stopnje
Najmanj 5 let v činu VKGČ ORG I. stopnje
Visoki gasilski častnik
Tečaj za visokega gasilskega častnika.
VKGČ I. stopnje
Najmanj 5 let v činu VKGČ, oziroma 3 leta v činu VKGČ in imenovanje za poveljnika, namestnika poveljnika oziroma podpoveljnika GZS.
VKGČ II. stopnje
Najmanj 5 let v činu VKGČ I., oziroma 3 leta v činu VKGČ I. in imenovanje za poveljnika, namestnika poveljnika GZS.
Številko 112 lahko pokličete v kateri koli državi EU, če nujno potrebujete pomoč gasilcev, nujno medicinsko pomoč, druge reševalne službe ali policijo.
Ob klicu ostanite mirni in povejte
kdo kliče,
kaj se je zgodilo,
kje se je zgodilo,
kdaj se je zgodilo,
koliko je ponesrečencev,
kakšne so poškodbe,
kakšne so okoliščine na kraju nesreče,
kakšna pomoč je potrebna.
Več informacij: www.sos112.si